«Читач для «Нескінченної історії» або Живлюща вода для Читача»

«Читач для «Нескінченної історії» або Живлюща вода для Читача»

Мета: здійснити аналітичне дослідження тексту роману Міхаеля Енде «Нескінченна історія»; закцентувати увагу учнівської аудиторії на особливостях зображення художнього світу твору; проаналізувати систему образів; формувати аналітичні здібності учнів; сприяти вихованню уважного учня та любові і поваги до Книги

Тип: урок-діалог

Обладнання: тексти твору, художній фільм «Нескінченна історія», 1984, Німеччина, США

Епіграф: Книги – морська глибина…

І. Франко

 

Хід уроку

 

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань

(Коментар для вчителя: У разі, якщо клас не вивчав творчість Міхаеля Енде, даний етап уроку можна пропустити і ознайомити учнів з творчим та життєвим шляхом письменника)

– Який слід залишив у дитячій літературі М.Енде?

– Які враження залишила у вас повість Міхаеля Енде «Джим Ґудзик і машиніст Лукас»?

– Який світ постає на сторінках повісті Міхаеля Енде «Джим Ґудзик та машиніст Лукас»?

– Які цінності цього світу?

 

ІІІ. Оголошення теми та цілей уроку

Мотивація навчальної діяльності

Вчитель. Сьогодні на нас чекає незвична подорож до світу книги, яка … розповідає про іншу книгу. "Нескінченна історія" Міхаеля Енде стала золотою класикою дитячої літератури, була перевидана багатьма мовами і успішно екранізована. Це книга про книгу, яка так полонила увагу нашого героя, і, я впевнена, полонить і вашу. Сьогодні ми зустрінемося не тільки з казковими героями та поринемо у небезпечні та захоплюючі пригоди, а й зануримося у внутрішній світ героїв, спробуємо збагнути душу самотнього хлопчика, що понад усе любив читати. Ми спробуємо дати відповідь на питання, що відбувається з книгами, коли вони зустрічають своїх читачів? Що трапляється з книгами, коли вони гублять своїх читачів?

 

ІV. Аналітичне дослідження тексту

  1. Бесіда первинного сприйняття тексту

– Чи всі прочитали текст?

– Що здалося незвичним у творі?

– Що найбільше вразило?

– Які епізоди тексту здалися вам найцікавішими? Чому?

– Хто з вас мріяв опинитися на місці Бастіяна? Чому?

– Які питання ви бажаєте обговорити на уроці?

  1. Робота з художнім часопростором тексту

– У скількох світах відбуваються події твору?

– Як час реального світу, в якому Бастіян читає книгу, співвідноситься з часом Фантазії?

– Чому, на вашу думку, час по-різному спливає у реальному та казковому світах?

  1. З'ясування особливості композиції твору.

– На скільки частин умовно можна поділити твір?

– Як пов’язані між собою частини тексту?

  1. Аналіз тексту (бесіда на основі герменевтичних запитань).

– У чому незвичність крамнички, куди потрапив маленький «опецькуватий» хлопчик? Передивіться епізод з фільму, чи таким ви уявляли собі Бастіяна?

– Чому господар крамнички так непривітно зустрів хлопчика?

– Що ми дізнаємося про життя Бастіяна із розмови з паном Кореандером?

– Чому хлопчик не зміг відірвати погляду від книги, яку читав пан Кореандер?

– Чому Бастіян забрав її, адже він був порядним хлопчиком?

– Чому хлопчик не пішов на уроки, проте пішов до школи, а не додому?

– Чому герой заховався на горищі школи?

– Поміркуйте, чому автор хотів, щоб ми читали «Нескінченну історію» саме очима Бастіана?

– Як нас зустріла країна Фантазія? Якими були ваші перші думки, коли ви дізналися назву вигаданої країни?

– Подивіться, будь ласка, ілюстрації до твору різних художників та перегляньте епізод з фільму. Чи такою ви уявляли собі книжкову країну?

– Чому першими, кого «побачив» читач були казкові істоти?

– Яка біда трапилася в Фантазії?

– Чому, на вашу думку, країною правила дитина? (До цього питання варто повернутися і на подальших етапах дослідження, коли багато таємних смислів тексту буде розкрито).

– Поміркуйте, чому єдиний, хто міг врятувати Фантазію, був маленький хлопчик Атрею?

– Чим Атрею відрізнявся від Бастіяна? Чи можна сказати, що в образі Атрею зібралися всі риси, які так хотів виховати в собі Бастіян – рішучість, хоробрість та відвагу. Доведіть текстом.

– Коли вперше межа між реальним світом Бастіяна та книжковим світом Фантазії почала танути?

– Як, на вашу думку, чому світи почали об’єднуватися?

– Яким чином Атрею та щастедракону вдалося врятуватися від Йграмуля? Які риси проявляє герой в даному епізоді? Чому Бастіян зрадів, що знаходиться далеко від Фантазії? Яким змальований даний уривок у фільмі?

– Як ви гадаєте, чому автор змінює традиційний образ кровожерливого дракона, який зазвичай зустрічається у легендах та казках, на образ позитивної життєрадісної істоти?

– Які випробування чекали на Атрею при проходженні трьох брам?

– Чому сфінкси пропустили Атрею?

– Кого побачив Атрею в чарівному дзеркалі? Як на вашу думку, чи можуть герої книг бачити нас, своїх читачів?

– Що проспівав герою чарівний голос? Чому хлопчик усе забув?

– У чому спасіння Фантазії та Дитинної Царівни? Що означає для чарівної країни нове ім'я її володарки?

– Які випробування чекали на Атрею та Фухура далі? Чому Бастіян вже не сприймає цю історію як просто книжкову? Чи було з вами таке, коли ви пригоди героїв сприймали як власні?

– Як Атрею зустрівся з великим Ніщо? Поміркуйте, в якому випадку до світу книг приходить Ніщо?

– Які жахливі речі розповів Атрею вовкулак Ґморк? Чому герої книг перетворюються на ідеї в реальному світі? Герої яких книги перетворюються на чисті, благородні ідеї?

– Чому Атрею вважав, що не виконав свою місію, а Дитинна Царівна – навпаки?

– Яким чином Атрею привів дитину з реального світу до Фантазії? Чи можна сказати, що всі ми, читаючи книги, входимо до іншого, дивовижного світу і, можливо, рятуємо його?

– Як ви розумієте слова Дитинної Царівни: «Дитина, побувавши у світі Фантазії, дізнається про щось таке, чого не можна довідатись у жоден інший спосіб. Отож ці діти повертаються у свій світ не такими, які були перед тим. … побувавши у світі Фантазії, вони і на свій – реальний – світ, і на всіх інших людей починають дивитися цілком іншими очима.»?

– Чому тільки читач-дитина має врятувати Фантазію? Чому володарка Фантазії – вічна дитина?

– Чому Бастіян ніяк не наважувався перейти до світу Фантазії? Чому не хотів, щоб його побачили Дитинна Царівна і особливо герой Атрею?

– Чому Дитинна Царівна вирушила до Старця з Мандрівної гори?

– Як Бастіян сприйняв те, що його історія вплетена до «Бескінечної історії»? Якими б були ваші почуття?

– Яким чином історія Бастіяна та доля Фантазії об'єдналися?

– Як змінила Бастіяна книга «Нескінченна історія»? Доведіть тектсом.

 

Створення схеми «Фантазія та Реальність у житті Бастіана»

 

Фантазія

  • Казковий світ на межі зникнення
  • Магія
  • Фантастичні істоти
  • Відважні герої
  • Мрія та віра

 

Бастіян

 

Реальний світ

  • Відсутність родинного тепла
  • Самотність
  • Захоплення книгами
  • Брудне горище школи

 

– Як Бастіян потрапив до Фантазії? Яке нове ім'я дав Дитинній Царівні? Поміркуйте, що означає нове ім'я володарки для казкового світу?

– Чому Бастіян та Місяцівна опинилися в абсолютній темряві? Які можливості отримав Бастіян у світі Фантазії? На вашу думку, у чому головна сила читача у просторі Книги?

– Чому Бастіян змінив собі зовнішність?

– Чому Місяцівна залишила йому свій знак Влади – клейнод?

– З чого почав Бастіян творити новий світ? Як ви розумієте напис на ньому – «роби, що хочеш»?

– Чому перше бажання Бастіяна було створити ліс Перелин, пустелю Ґоаб та лева Ґраограмана?

– Чому з кожним бажанням та новою рисою нового мужнього характеру Бастіян щось забував зі свого попереднього життя?

– Чому Бастіян понад усе хотів бачити Атрею? Як зустрілися герої?

– Чому, не дивлячись на благородні бажання Бастіяна, хлопчик починає змінюватися не в кращий бік?

– Чому Атрею починає хвилюватися за свого товариша? Що відбувається з Бастіяном?

– Чому Бастіян починає сприймати Атрею – свого улюбленого книжкового героя – як ворога? Чому починає вірити підступній Ксаїді? Що втрачає Бастіян разом з пам’яттю?

– Як тепер ви ставитеся до Бастіяна? Чому Бастіян захотів сам стати Дитинним Царевичем? Чому це неважливо?

– Що врятувало героя з Міста Колишніх Королів?

– Чому Бастіян відмовився від свого меча Сиканди?

– Чому Бастіян опинився на морі Імли, серед імлистих моряків? Що відкрилося хлопцю під час подорожі?

– Чому хлопець опинився у пані Аюоли? Чому йому закортіло вигукнути «Мама!»?

– Що отримав Бастіян, гостюючи у пані Аюоли? Чого так не вистачало йому у реальному житті?

– Куди далі повела хлопця дорога Бажань? Що знайшов Бастіян у копальні образів? Поміркуйте, чому так важливо для повернення було згадати образ батька, адже Бастіян ніколи не був близький з ним?

– Чому по дорозі до Живлющої води Бастіян знову зустрічає Атрею та Фухура?

– Як допоміг Атрею Бастіяну? Доведіть текстом, що Дружба та Любов набагато важливіші, ніж подвиги та влада.

– Чому останніми словами Бастіяна у світі Фантазії та першими у реальному світі стали «Тату! Тату!»?

– Чому книга зникла зі шкільного горища?

– Чи залишився Бастіян тим опецькуватим боязким хлопчиком?

– Що змінилося у стосунках Бастіяна з батьком? Який урок вони отримали?

– Чому твір завершується там, де і розпочався – у книжковій крамниці? Чому режисери фільму змінюють фінал тексту?

– Як ви розумієте слова пана Кореандера:

«– Бастіяне Балтазаре Букс – пробурмотів він, – якщо я не помиляюся, ти ще не одній людині вкажеш шлях у світ Фантазії, і ці люди такоє принесуть нам звідти Живлющої Води.» Що ж то за Живлюща Вода, що її приніс Бастіян?

 

  1. Підсумкова бесіда у просторі означеної теми:

– Чому у тексті автор дуже часто говорить читачеві такі слова: «Утім, це вже зовсім інша історія, і її краще розповісти якось іншим разом»?

– Чи можна сказати, що «Нескінченна історія» – це всі цікаві книги, які є на світі, і які чекають на свого читача?

– Яку роль відіграють книги у нашому житті?

Яке значення маємо ми, читачі, у світі книг?

– Що особисто вам розповіла «Нескінченна історія»?

Колективне створення схеми «Що розповіла мені «Нескінченна історія?»

– Як розумієте ви епіграф до нашого уроку?

 

VІ. Аргументація оцінок

 

VІІ. Оголошення домашнього завдання:

  1. Скласти порівняльну характеристику до образів Бастіяна та Атрею.
  2. Написати твір-мініатюру «Живлюща вода для Читача…».
  3. На вибір. Створити електронну презентацію на тему «Літературні герої, якими я захоплююся».

 

Світлана Тіхоненко,

вчитель зарубіжної літератури гімназії №9

м. Кропивницького