Стежка до себе в лабіринтах долі (За творами Річарда Баха «Чайка Джонатан Лівінгстон» і «Единственная»)

Стежка до себе в лабіринтах долі (За творами Річарда Баха «Чайка Джонатан Лівінгстон» і «Единственная»)

Тема. Стежка до себе в лабіринтах долі (За творами Річарда Баха «Чайка Джонатан Лівінгстон» і «Единственная»)

Мета      

Навчальна: подарувати учням щастя спілкування з кращими вчителями району і області, зустріч із книгами Річарда Баха, розкрити їх символічний і повчальний зміст, обговорити наявність у них проблем, які спонукають людину до роздумів; співставити різновікове сприйняття творів художньої літератури. 

Розвиваюча: активізувати інтелектуальну і пізнавальну діяльність учнів; розвивати вміння проводити  паралелі  через літературний текст до власного світосприйняття; розвивати вміння аргументовано висловлювати власну думку.

Виховна: сприяти формуванню активної життєвої позиції,  викликати потребу власного вдосконалення, вміння ставити перед собою запитання і шукати відповіді на них; виховувати потребу бути неординарною, креативною особистістю

Тип уроку: Урок- зустріч

Обладнання: книги Річарда Баха «Чайка Джонатан Лівінгстон», «Единственая», мультимедійна презентація, ноутбук, пректор, екран

Очікування вчителя: 

  • дати учням можливість відкрити світ своєї власної душі;
  • відкрити для себе  нові сторони життя учнів;
  • отримати насолоду від спілкування.

 

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

 Знайомство з гостями

ІІ. МОТВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Слайд 1

1. Вступне слово вчителя 

Життя – річ складна. Складна, як коридори лабіринту, придуманого колись великим майстром Дедалом для Мінотавра, ніби-то людини, ніби-то тварини. Блукаючи його коридорами, потвора не могла вийти до людей, не могла злякати їх ні своїм виглядом, ні своїми вчинками. З того часу люди стали використовувати ідею лабіринту просто для розваги.


Слайд 2

Лабіринти були різними: з кам’яними стінами, з перегородками із зелених насаджень, складених просто на землі камінців. З дитинства нам подобається в журналах знаходити картинки, де потрібно знайти правильний шлях, вихід із тупиків. 

Та, дорослішаючи, все частіше замислюєшся над тим, що саме життя є лабіринтом із заплутаними дорогами, перемогами і невдачами, питаннями і відповідями. І знайти правильний шлях в цьому лабіринті, напевно кожен хоче і, вибираючи дороги і повороти, вірить, що саме так правильно. Та чи кожен знайде вихід із цього лабіринту? Це покаже життя. 

Життя. Що воно таке? Від чого все залежить? Багато людей задавали собі це питання, та відповіді у всіх різні, і, як не дивно, правильні. Тому що у кожного своє призначення, свій шлях. Можливо, вже давно накреслений чиєюсь владною рукою. А нам залишилося лише пройти по ньому.

Та я особисто вірю у це слово «можливо». Мені здається, що кожному з нас дається на перехрестях лабіринту право вибору, і багато що залежить від нас самих. І плисти за течією, чи будувати своє життя – це також наш вибір.

Поговоримо сьогодні саме про це. І нехай епіграфом до нашого уроку стане пісня, яку я пам’ятаю ще з своїх шкільних років.


2. Представлення епіграфа 

Слайд 3

Пісня Булата Окуджави 

Виноградную косточку в теплую землю зарою, 

И лозу поцелую, и спелые гроздья сорву,

И друзей созову, на любовь свое сердце настрою.

А иначе зачем на земле этой вечной живу?


Собирайтесь-ка гости мои на мое угощенье, 

Говорите мне прямо в глаза, чем пред вами слыву,

Царь небесный пошлет мне прощение за прегерешенья.

А иначе зачем на земле этой вечной живу?

3. Слово вчителя

Все життя у цій пісні: від маленького зернятка виноградного, заритого у землю, до найважливішого запитання: для чого я живу на цьому світі?

Ми часто запитуємо себе про це. А де шукати відповіді? Вичерпну відповідь нам не дасть ніхто. Та підказки можна знайти.

Для себе я знайшла їх у Річарда Баха.

Слайд 4

Життя вложило мені в руки невеличку книжку з чорною обкладинкою і дивними ілюстраціями: на кожній сторінці чайки. Чайки в польоті і дивна назва «Чайка Джонатан Лівінгстон» і ще один твір - «Ілюзії». Пізніше було знайомство з «Единственной».

Сьогодні це вже не тільки моє надбання, а й ваше.


ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Мозковий штурм 

Слайд 5

  • Про що вони, книги Ричарда Баха?

Складання асоціативного куща

Ви можете назвати лише одне слово чи словосполучення і мотивувати його. Бажано не повторюватися.

           Самооцінка, шляхи вирішення проблем, прагнення вдосконалення, 

           людина, кохання, життя, історія людства, віра в себе ,релігія..


Особисто для мене твори Баха – це книги в яких можна знайти відповідь на питання: Як жити?


Роздоріжжя перше

В «Ілюзіях» Баха є одна притча, яка відповідає на це запитання

2. Читання притчі Ричарда Баха з мультимедійним супроводом 

Слайди 6-10

Когда-то  на  дне  одной  большой хрустальной реки стояла деревня, и жили в ней некие существа.

Река безмолвно текла над ними всеми - молодыми и старыми, богатыми и бедными, хорошими и плохими,  текла своей дорогой  и  знала лишь  о  своем собственном хрустальном "Я".

И все  эти существа, каждый по-своему,  цеплялись за камни и тонкие стебли, росших на дне реки растений, ибо умение цепляться было у них основой жизни, а сопротивляться течению реки они учились с самого рождения.

Но одно  существо наконец сказало: "Я устал  цепляться. И хоть я не вижу этого своими глазами, я верю, что течение знает, куда оно направляется.. Сейчас  я  отпущу камень, и пусть оно унесет меня с собой.  Иначе, я умру от скуки".

Другие существа  засмеялись и сказали: "Дурак!  Только отпусти свой камень,  и  твое обожаемое течение так тебя перекувырнет да шмякнет о камни, что от этого ты быстрее помрешь, чем от скуки!"

Но он не послушался их и, набрав побольше воздуха, разжал руки, и в тот же миг течение перекувырнуло его и ударило о камни.

Однако, существо все  же  не стало  ни за что  цепляться, и  тогда поток поднял его высоко надо дном, и о камни его больше не било.

А существа,  жившие ниже по реке,  для  которых он был незнакомцем, закричали: "Глядите,  чудо! Он такой же  как мы,  однако он летит! Смотрите, Мессия пришел, чтобы спасти нас!"

И тогда тот,  которого несло течение, сказал: "Я  такой же Мессия, как и вы.  Река с  радостью  освободит нас и поднимет вверх, если  мы только осмелимся отцепиться от камней. Наше  истинное предназначение  заключается в этом странствии, в этом отважном путешествии".

Но они лишь громче закричали:  "Спаситель!",  все также цепляясь за камни, а  когда они снова взглянули наверх,  его уже не было, и они остались одни и начали слагать легенды о Спасителе.

Притча проста і зрозуміла, але за нею завжди криється щось більше і вагоміше ніж зміст. Вона звернена до кожного з нас.


3. Бесіда за питаннями 

Слайд 11

  • А з ким ви асоціюєте себе у цій притчі?
  • Чи багатьом суджено піти вверх, не розбитися, не зрадити мрію?
  • Чи завжди омріяне виправдовує сподівання?

На цьому роздоріжжі лабіринту кожен зробить свій вибір. 


Роздоріжжя друге

Слайд 12

А ми проходимо далі коридорами лабіринту. І зупиняємося на роздоріжжі «Чайки Джонатана Лівінгстона». Цей твір сучасний читач просто розбирає на цитати. Здається, тут кожне слово вагоме. Читаєш і захоплюєшся мало не кожною фразою. Читаєш, і хочеться бути схожим на Джонатана, або хоча б на Флетчера.


4. Презентація висловів, фраз із «Чайки», які найбільше вразили, запам‘яталися 

Слайд 13

  • А які слова, фрази вразили вас найбільше і чим? 


5. Словесне малювання 

  • А хто він для вас, цей Джонатан Лівінгстон? Яким ви собі його уявляєте?


6. Презентація ілюстрацій Владислава Ерко 

Слайд 14

Якщо пильніше придивитися до повісті-притчі «Чайка Джонатан Лівінгстон», то можна знайти в ній риси біблійного Євангелія.


7. Апробація наукової роботи Підгорної Наталі  «Євангельські мотиви в повісті –притчі Ричарда Баха «Чайка Джонатан Лівінгстон» 

Слайди 15-17


8. Бесіда за питаннями (3 хв)

Слайд 18

  • Як  і герой притчі, Джонатан Лівінгстон піднімається все вище над людським потоком, над зневіреними віруючими.   Чи легко йому? 
  • Яка вона, доля тих, кого колись ми назвемо великими, святими, кращими?
  • А з ким із героїв цього твору ви можете себе порівняти? Чому?


Роздоріжжя третє

Слайд 19

Знову роздоріжжя і вибір, і  я б сказала вибір не простий. Наступний твір, про який у нас піде мова «Единственная».


9. Евристична бесіда (3 хв)

Назву твору я для себе так і не переклала українською. Здавалось би все так просто: «единственная» на українській буде «єдина». Та потрібно пам’ятати, що це не комп’ютерний переклад, де кожне слово перекладається окремо. В нього потрібно вкласти і суть твору.

Слайд 20

То що ж, чи кого автор вважає  «единственной» в своєму житті?

                                 Леслі, життя, дорога, доля(єдина на двох) кохання….

Що ви вибираєте? Мотивуйте свій вибір.

Твір сучасний в ньому відображені риси постмодерністського роману, роздробленого на мікросюжети.

А яка картина вразила вас найбільше? Чим? 

Річард Бах літав. Політ – це його суть, улюблена справа, те, без чого він не може уявити своє життя. Тому природньо, що його подорож лабіринтами долі здійснена за допомогою літака. В творі сказано, що такий шанс може стати реальним для кожного, і шлях прокладатиметься через улюблену справу.


8. Інтерактивна вправа Ланцюжок (10 хв)

Слайд 21

  • А як виглядала б ваша подорож лабіринтами долі. Передамо слово один одному  за власним вибором. 


ІV.  РЕФЛЕКСІЯ

1.  Вибір ключових слів (1хв)

В кожному тексті, є ключові слова А які слова ви б обрали як ключові за текстами Річарда Баха?


2. Написання сенканів (3 хв)

Записуємо слова на окремих листочках, які роздаються за випадковим вибором для написання сенкану.

               Політ, доля, дорога, небо, вибір, ідея, чайка, крила, єдина, віра… 

Написання сенканів. Музика.

Назва нашого уроку «Стежка до себе в лабіринтах долі». Саме стежка, тому що дорогу, на мою думку, прокладають ті, в душі яких немає місця для інших людей. І йти цією стежкою потрібно обережно, адже вона пересікається з іншими стежками. Це шлях втаємничений. Я думаю, що не кожен хоче, щоб хтось інший витоптував її. Та я думаю, що кожен побував не тільки на своїй стежині.

У мене залишилося тільки одне запитання. Можливо. воно здасться всім дивним. І все ж…


3. Останнє запитаня 

  • Про що я вас сьогодні не запитала?


4. Побажання учасникам уроку

Життя й справді річ надто складна. Але я бажаю вам усім з гідністю пройти коридорами його лабіринту, знайти свою єдину, чи єдиного, і прожити своє єдине так, щоб, як Джонатан Лівінгстон, бути впевненим у тому, що у свій політ ви вклали всі свої сили, уміння, адже, як стверджує Бах, він живе в кожному із нас, яким би недосяжним він нам не здавався. Тож випустіть його на волю , свого Джонатана Лівінгстона.

Слайд 22

Каждому из нас при рождении дают глыбу мрамора и резец скульптора. Мы можем таскать эту глыбу за собой, так к ней и не прикоснувшись, мы можем раздробить ее в мелкую крошку, но в наших силах создать из нее великое творение (Ричард Бах)

Тож створіть із своєї глиби кам’яної велике творіння, і тоді відповідь на поставлене нами сьогодні запитання буде знайдена


Домашнє завдання:

  • Із складених сенканів створити презентацію
  • Враження від уроку викласти у письмовій роботі. Форму роботи оберіть самостійно ( твір-мініатюра, есе, твір-роздум, сенкан, вільне письмо…)


Я

Діючий, невгамовний

Лечу , не знаю , любов

Бо життя і любов це загадка доріг

Я-пізнання


Ольга Чоловська,

вчитель-методист

Борщівської ЗОШ №2 Тернопільська обл.